·   · 50 posts

Whisky - Fakty i Mity

MIT 1: KAŻDA WHISKY SMAKUJE TAK SAMO
Nic bardziej mylnego. Różnorodność świata whisky jest ogromna. Na końcowy smak trunku ma wpływ między innymi kraj i region, z jakiego whisky pochodzi. Różnorodność gatunków, marek, sposobów delektowania się może wprawić w zdumienie.

MIT 2: WHISKY DOJRZEWA W BUTELCE
Zabutelkowana whisky ma już postać ostateczną i przechowywanie jej w butelce nie wpływa na dalsze starzenie się whisky.

MIT 3: WHISKY PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA DOJRZAŁYCH
Whisky to trunek dla każdego. Nie ze względu na swoją  masowość, a ze względu na indywidualność - każdy może wyczuć coś, co przyciągnie go do whisky. Czasami jest to łagodna, delikatna harmonia, a niekiedy mocny akcent smakowy lub zapachowy.

MIT 4: WHISKY TO MĘSKI TRUNEK
Whisky to trunek bardzo demokratyczny. Nie można wyróżnić tylko jednej grupy. Zawsze do głosu dochodzi gust i indywidualne upodobania. Szkocka to trunek dla ludzi niezależnie od szerokości geograficznej czy płci. Każda kobieta z pewnością odnajdzie w różnorodnej ofercie whisky tę wybraną, ulubioną.

CIEKAWOSTKA: Rozpoczynający przygodę z whisky mogą sięgnąć po whisky Ballantine’s Finest - można w niej odnaleźć delikatny balans, równowagę aromatów i charakterystyczne nuty wanilii, owoców i miodu.

MIT 5: WHISKY SZKOCKA JEST DYMNA I TORFOWA
Whisky szkocka to bogaty wachlarz smaków i aromatów - od lekkich, kwiatowych do pikantnych i torfowych. Pierwsze gorzelnie stworzyły regionalne style, wynikające z lokalnych uwarunkowań środowiska. Podział ten ugruntowały firmy mieszające whisky, które podzieliły Szkocję na regiony, co miało pomóc w standaryzacji mieszanek.

MIT 6: WHISKY OCENIA SIĘ ZMYSŁEM SMAKU
Nic bardziej mylnego. Zwrot „degustacja whisky“ może być nieco mylący, ponieważ sugeruje ocenę tylko smakową. Whisky oceniamy głównie zmysłem węchu. Stąd określenie kipera whisky - „Nos“. Powonienie to nasz najczulszy zmysł, który wpływa na całokształt oceny whisky.

CIEKAWOSTKA: Przed wypiciem, powąchaj trunek. Przeciętnie człowiek rozróżnia około 32 zapachy, a Master Blender potrafi zidentyfikować ich ponad 80! Opisowi smaku towarzyszyć może wrażenie słodyczy, kwaśności, goryczy i słoności. Możemy odczuwać chłód, rozgrzewanie, a także określać konsystencję whisky.

MIT 7: WHISKY POWINNO SERWOWAĆ SIĘ NA LODZIE
Szkoci twierdzą, że każdy sposób na konsumpcję whisky jest dobry. Po raz kolejny okazuje się, że podejście do whisky to indywidualna sprawa. Whisky daje możliwość wyboru i alternatywę. Dodana do szklanki odrobina wody uwolni ukryte w whisky aromaty i smaki - pokaże jej pełne, kompleksowe oblicze.

Zbyt dużo lodu schłodzi nasz trunek, zatrzyma aromaty i utrudni rozpoznanie whisky. Gdy pijesz młody blend jak Ballantine’s Finest i lubisz whisky “on the rocks”, jedna lub dwie kostki lodu będą idealne. Rozpuszczane powoli uwolnią aromaty i pozwolą odkryć delikatny balans i charakterystyczne nuty wanilii, owoców i miodu.

źródło: Focus

0 0 0 0 0 0
 • 883
Comments (1)
 • Gorąco i upalne dni w kraju (PL) a tu zadziwiająco nie za bardzo trafiony temat alkoholowy. Whisky należy spożywać z ograniczonym zaufaniem. Być może czasy fałszerstw tego trunku na dużą skalę już minęły. Podróbkami można się zatruć, a zwłaszcza jak zastosowano niewiadomego pochodzenia ,,alkohol'' zaprawiany abstraktem jak chociażby substancje do konserwacji np. drewna. (bejca ?). Wiadomo, że zarobek na podróbkach jest zachęcający. Zapewne nie jest to gołosłowne przestrzeganie przed zakupami i piciem alkoholu tego typu, gdyż pamiętajmy o śmiertelnych ofiarach czeskiego pochodzenia. Kupowany w sklepach oryginalny a zabijał. Sądzić należy, że wysokoprocentowe trunki nie należy spożywać w stanie schłodzonym; gdyż -właśnie - pite w temperaturze pokojowej ewentualne podejrzane zapachy i smaki mogą zostać wykryte przez nasze zmysły. Wydaje się, że naturalne dobre wina od uczciwych producentów powinny zostać wprowadzone do bardziej powszechnego użytku. Naturalne procesy ( fermentacji) w winiarniach z tradycjami powinny nas interesować; powinno dać nam satysfakcję picie wina iz faktycznym efektem bądź toastem na zdrowie.  Zaś w kategorii napojów o niskiej zawartości alkoholu polecane powinno być piwo; ale tutaj bywa różnie z pasteryzacją, konserwacją oraz naturalnymi składnikami. Wniosek nasuwa się wprost pijmy źródlaną wodę; a inną zazwyczaj przegotowaną. Będziemy mieli gwarancję. że nie zatrujemy się.

  0 0 0 0 0 0
  Not logged in users can't 'Comments Post'.
  Info
  Category:
  Created:
  Updated:
  Share